Fibonacci ile Trading

1 – FİBONACCİ NUMARALARI VE ALTIN ORAN

Fibonacci ismini henüz bilmeyenler için, 2006’da DaVinci kodunun sinemalarda görünmesiyle ilgili bir şeyler duyduğunuzu hatırlayabilirsiniz. Paris’teki Louvre Müzesi’nde Jacques Sauniere öldürüldüğünde, bu ölen karakterin yerleştirildiği garip konum, Leonardo da Vinci’nin Vitruvius Adamının meşhur tablosunu taklit etti. Bu resmin Fibonacci oranlarının insan formunda nasıl göründüğünü gösterdiği bilinmektedir. Film, bazı karakterlerin merakını, filmdeki karakterler Fibonacci sayıları hakkında bir ipucu ya da bir çeşit kodun parçası olarak konuşmaya başladı. Sanırım Fibonacci’yi birileri bu zamandan beri dikkate almaya başladı.

Fibonacci sayı serileri ve bu serinin özellikleri ünlü İtalyan matematikçi Leonardo de Pisa tarafından yapıldı. Fibonacci sayı dizisi 0 ve 1 ile başlar ve sonsuza gider, dizideki bir sonraki sayı öncekine eklenerek elde edilir. Örneğin,
55 + 89 = 144, 89 + 144 = 233, 144 + 233 = 377, vb. (Aşağıdaki sayı serisine bakınız):
0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987. . . sonsuza kadar gider.

Bu sayı serisine en çok ilgi çeken şey, dizide sonsuza doğru ilerlerken sabit bir yer bulmasıdır. Serideki rakamlar arasındaki ilişkide, oranın 1.618 olduğunu veya Altın Oran, Altın Ortalama veya Altın Kutsal Oran olarak adlandırılan şeyi bulacaksınız. (Örneğin, 55 x 1.618 = 89 ve 144, 1.618 çarpı 89’dur.) İlk birkaçını aştıktan sonra serideki herhangi iki ardışık sayıyı alın ve Altın Oranı bulacaksınız. Ayrıca, 1.618’in tersi veya karşıtının 0.618 olduğunu unutmayın.

Bu sayı serisine ve özelliklerine ayrılmış bir kaç Web sitesi var. Fibonacci kelimesini en sevdiğiniz arama motoruna yazmanız yeterlidir ve bu konuda var olan bilgilerin zenginliğine şaşıracaksınız.

Altın Oran birçok farklı yerde bulunabilir. 1.618 oranı, göze hoş olduğu bilinen “altın dikdörtgen” olarak adlandırılan mimaride kullanılır. Aslında, bu oranları, “mükemmel oran” yüzlerini şekillendirmelerine yardımcı olmak için kullanan plastik cerrahlar vardır. Ayrıca oranı doğada da bulabilirsiniz. Çiçekler, nautilus kabuğu, ammonit fosilleri ve diğer birçok yerde görülebilir. En büyüleyici bulduğum şey, bu oranın gizli bilgi için bir sembol olarak bilinen pentagramda (Şekil 1-1) göründüğüdür. Ben, pentagram içindeki oranın piyasaya gizli bir sır tuttuğunu sanıyorum !

Şekil 1-1
Şekil 1-1

 

Bu konu için biraz Yahudi mistisizmini incelemek gerekiyor. “Methmagic Land’deki Donald” adlı bir çizgifilm var. Donald Duck’ın Disney çizgifilm’inde Donald Duck’ın elinde bir pentegram yazılıydi. Matematiği çocuklara öğretmek için üretilen bu karikatürde, Donald Duck, Plato ve Pisagor’larla birlikte gezdiği, “gizli matematiksel toplumlar” hakkında konuştuğu ve Altın Bölümü hakkında bilgi sahibi olduğu Mathmagic topraklarında bir maceraya atıldı. Doğa ve mimaride 0,618 ve 1,618 oranlarının bulunduğu çizgi resmedilmiştir. Disney’in 1959’da piyasaya sürdüğü bu karikatür, hala İnternet üzerinden ulaşılabilir durumda ve izlemeye değer. Karikatürün sonundaki alıntı Galileo’ydu, “Matematik, Tanrı’nın evreni yazdığı alfabedir.” Bunun doğru olduğuna inanıyorum. Eğer Fibonacci sayılarının “kodunu” ve bu sayı serisinden elde edilen oranları yeterince uzun bir şekilde incelerseniz, bence bu ifadeye katılmaya ya da en azından anlamaya başlayacaksınız.

Çoğu trader için önemli olan, bu oranların uygulanmasının piyasadaki kilit destek ve direnç bölgelerinin belirlenmesine ve dolayısıyla önemli trade fırsatlarının veya kurulumlarının belirlenmesine yardımcı olmasıdır. Bu oranları herhangi bir pazarda yeterli veriyle nasıl uygulayacağınızı göstereceğim. Böylece, teknikleri düzgün kullanırsanız, uygulama size bir trade olarak büyük bir yenilik katabilir.

2- FİBONACCI RATIOS’UNUN PİYASA FİYAT EKSENİNE UYGULANMASI

Piyasaları analiz etmek için Fibonacci sayı serisini kullanmayacağız. Bunun yerine, bu sayı serilerinden elde edilen oranları kullanacağız. Daha önce 1.618 ve 0.618 veya Altın Oran ve tersini okudunuz. Günlük analizimde kullandığım ana oranlar 0, 0.236 0.382, 0.50, 0.618, 0.786, 1.00, 1.272 ve 1.618’dir. Bazen de 0.236, 2.618 ve 4.236 içerecektir.

1. Bölümde, Fibonacci sayı serisinde 0.618 ve 1.618 oranlarını nasıl bulduğumuzu gördünüz, ancak bu oranların geri kalanı ne olacak? Aslında, hepsi matematiksel olarak alakalı.

Örneğin:

1.0  0.618 = 0.382
0.618  0.618 = 0.382
1.0  2 = 0.50
0.618 karekökü = 0.786
0.618, 1.618’in karşılığıdır
1,618 karekökü = 1.272

0.618  0.382 = 0.236
0.382  0.618 = 0.236
1.618  1.618 = 2.618
2.618  1.618 = 4.236

Şimdi bu oranlarla ne yapıyoruz ve trade yapmamıza nasıl yardımcı oluyorlar?

Piyasadaki fiyat eksenine ana Fibonacci oranlarını uygulayarak trade kurulumlarımızı veya trade fırsatlarımızı bulacağız. Genelde kullandığım üç temel ticaret ayarı var: (1) fiyat kümesi kurulumları, (2) simetri ayarları ve (3) iki adımlı model ayarları.

***Bu tip Fibonacci fiyat analizi, yeterli veri olduğu sürece ve herhangi bir markette iyi bir şekilde çalışabilir ve grafikte anahtar salıncak yükseklerini ve düşük değerlerini belirleyebilirsiniz. Bu tür bir analizi, herhangi bir anlamlı dalgalanma belirleyemediğiniz bir kuruş stoğu veya en az veriyi içeren bir markette kullanmaya çalışmayın. Bu gibi durumlarda, bu tekniğin değeri yoktur.

TRADE ARAÇLARI

Bu tür bir teknik analize baktığınız için, bir bilgisayarınız olduğunu varsayıyorum; e-signal, quote.com veya Genesis Financial data gibi bir pazar veri kaynağı; ve verileri işlemek için bir teknik analiz programı. Bu çalışmalardan bazılarını, el yordamıyla ve pratik olmamasına rağmen, kağıt çizelgeleri ve hesap makinesi veya orantılı bir ayırıcı ile elle yapabilirsiniz. Şuan en rahat kullanım Tradingview üzerinden olduğu için burayı kullanıyorum. Bunun dışında dynamic trader vb. programlar kullanılabilir.

FIBONACCI FİYAT İLİŞKİLERİ

Trade kurulumlarımızı bulmak için üç farklı tipte Fibonacci fiyat ilişkisine başlıyoruz. Bunlar, geri ödemeler, uzantılar ve fiyat tahminleridir (bazen fiyat hedefleri olarak adlandırılır). Öncelikle bu tür fiyat ilişkilerinin her birine ayrı ayrı bakacağız. Daha sonra, ticaret kurulumlarımızı ararken onları bir araya getireceğiz. Bu fiyat ilişkilerinin her biri, analiz ettiğiniz grafikte potansiyel destek veya potansiyel direnç oluşturacaktır.

Desteğin tanımı, mevcut pazarın altında bir düşüşün olası bir şekilde sona erdirileceği ve analiz ettiğiniz pazarın bir alıcısı olduğunu düşündüğünüz bir fiyat alanıdır. Uzun vadede yeni bir ticaret başlatmak için ya da desteğin beklediği ve piyasanın daha fazla düşmeyeceğini düşündüğünüzde kısa pozisyondan çıkmak için destek almak isteyebilirsiniz.

Direnç tanımı, bir ralliyi sonlandırmak ve bir satıcı olmayı düşünmek için mevcut pazarın üzerinde bir fiyat alanıdır. Direnç bekleyemeyeceğini ve piyasanın daha da yükselmeyeceğini düşünüyorsanız, kısa vadede yeni bir ticaret başlatmak ya da uzun bir pozisyondan çıkmak için direnç ya da civarında satmak isteyebilirsiniz.

Sonraki üç bölümde, analizinizi yürütmek için gerekli olan fiyat ilişkileri türlerini keşfedeceksiniz. Lütfen bu makalede sunduğum bilgilerle boğulmayın. Sabırlı ol! Bir seferde bir konsept uygulayarak başlarsanız, aziminiz için iyi bir şekilde ödüllendirilirsiniz.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir